Zespół „Ikenga Drummers” powstał w grudniu 1997 roku w Sopocie.
Nazwa zespołu pochodzi z języka Igbo, jednego z narodów w Nigerii,
a oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor – Larry Okey Ugwu. Pozostali członkowie to rodowici Słowianie.
„Ikenga Drummers” wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Muzycy sami określają swoją muzykę jako „elelekulele music”.
Zespół „Ikenga Drummers” to wieloosobowy big band: bębniarze, tancerze, gitarzysta basowy, gitarzysta rytmiczny, instrumenty klawiszowe oraz saksofonista i wokaliści. Ich muzyka jest tak zaaranżowana, że nie opiera się na indywidualnościach. Każdy instrument w tej muzyce ma swoje określone miejsce i zadanie dzięki czemu tworzy się jeden, wielki, niepowtarzalny rytm o nietuzinkowej harmonii. Podstawę inspiracji stanowią pieśni gospel z Afryki Zachodniej oraz polskie pieśni ludowe oparte na transowych rytmach bebnów.
„Ikenga” jest o tyle ciekawym zespołem, że 80% ich instrumentów jest własnej produkcji. Do tworzenia swojej muzyki zespół wykorzystuje wiele oryginalnych i niespotykanych w tej części globu instrumentów. Muzycy zespołu prowadzą działalność warsztatową, gdzie uczą konstrukcji instrumentów, gry na tych instrumentach oraz tańca Afro Dance. Od czasu do czasu prezentują na scenie gorący, egzotyczny show taneczny w wykonaniu podopiecznych zespołu. Utwory „Ikengi” śpiewane są w dialekcie Igbo oraz w języku angielskim i polskim. Większość z tekstów zawiera pochwałę Najwyższego Stwórcy, Boga Wszechmogącego, wyrażaną pełnym optymizmem i radością życia. Cały zespół występuje na scenie w kolorowych, afrykańskich strojach ludowych. Dzięki temu ich koncerty stają się niepowtarzalnymi, barwnymi i żywiołowymi widowiskami pełnymi energii. Wyzwalają wśród publiczności i muzyków prawdziwy ogień. Ta muzyka wstrząsa Niebem i Ziemią!
Zespół „Ikenga Drummers” ma na swoim koncie kilka materiałów zarejestrowane w studiu Radia Gdańsk. Pierwszy pochodzi z 2000 roku, a drugi z udziałem m.in. Janusza Mackiewicza na gitarze basowej oraz z Leszkiem Możdżerem na instrumentach klawiszowych i Przemkiem Dyakowskim na saksofonie, pochodzi ze stycznia 2002 roku. W 2005 r. Ikenga wydała zarejestrowany w studiu Radia Gdańsk swój pierwszy oficjalny album p.t.”Lustereczko”. W 2019 roku ukazała się druga płyta zespołu pt.”Movement for the future”, nagrana również w studiu Radia Gdańsk.

Skład zespołu Ikenga Drummers:
Larry Okey Ugwu – leader, djembe, wokal
Przemysław Dyakowski -sax
Tomasz Lipski – djembe, wokal
Alex Schroeder – shekere , wokal
Domink Walenkiewicz – djembe, wokal
Janusz Mackiewicz – bas
Michał Kusz – gitara
Mikołaj Dobies – perkusja
Artur Jurek- keyboard
Dariusz Herbasz – saxofon

Strona internetowa
Facebook